Pokonkursowe refleksje, czyli rzecz o patriotyzmie.

20141023_112731

W trakcie 18. Targów Książki w Krakowie, na stoisku Cafe Szafe odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie organizowanym przez nas w ramach obchodów 100-lecia I wojny światowej. Ogłaszając konkurs byliśmy bardzo ciekawi, co z tego wyniknie. Czy patriotyzm, to temat, który da się jeszcze „ugryźć”, czy młodzież w ogóle zainteresuje się konkursem, w którym należało wykazać się wiedzą, pomysłowością i znaleźć czas na refleksję?

Okazało się, że tak. Mimo, że temat do łatwych nie należy i najczęściej kojarzy się z szkolną akademią, to uczestnikom udało się z  zadania wywiązać celująco. Powstały ciekawe prace, zarówno pod względem treści, jak i formy. Na naszą skrzynkę spłynęły, listy, odezwy, prezentacje, opowiadania i eseje. Patriotów można było spotkać nad Morskim Okiem, we śnie i na dworcu kolejowym.

Najważniejsze jednak jest to, że w większości prac widać wysiłek związany ze zdobyciem informacji, ich przeanalizowaniem oraz przeniesieniem efektów tych działań na język współczesny. Ważny jest również fakt, że dzieciaki rozmawiały na ten  temat w mniejszym lub szerszym gronie, że mają pomysły na teraz i na przyszłość…

Tak dużo dał nam do myślenia… Tak dużo jeszcze trzeba zmienić w naszym życiu, by stać się godnym miana Polaka. Będziemy nad tym pracować… Obiecujemy! (…)

Dzisiaj porównujemy czasy , w których Ty żyłeś i nasze spokojne, pokojowe życie w Polsce.
I obiecujemy Tobie, że będziemy patriotami i bohaterami naszych czasów. Będziemy dbać o język polski i uczyć się go pilnie. Nie prześpimy naszego czasu, będziemy się pracować nad naszym charakterem i doskonalić go, realizować zamierzenia i plany. Nie odstraszą nas trudności. Może kiedyś także będziemy harcerzami. Będziemy szanować wolność narodu, pamiętać o świętach narodowych. (…)

O

Przygotowujemy i wydajemy personalizowane albumy na rozmaite życiowe okazje, od narodzin, poprzez kolejne urodziny, ślub i rocznice, a także zakończenie roku szkolnego czy też przedszkolnej edukacji. Serwis zawiera aplikację udostępniającą nasze książki w postaci szablonów wymagających uzupełnienia. W każdym szablonie jest przeznaczony do personalizacji tekst (np. opowiadanie), miejsce na zdjęcia oraz życzenia. Przed wydrukiem można zobaczyć ostateczną wersję książki. A jeżeli nie masz czasu, to my przygotujemy książkę specjalnie dla Ciebie.