Jak zostać poetą i wydać tomik wierszy

(…)
będziesz, mój wierszu, uważnie czytany,
komentowany i zapamiętany

Wisława Szymborska
Do własnego wiersza

10 tomików ofiarowanych w prezencie rodzinie i przyjaciołom

Nadszedł dla nas, bajkopisarek, czas niezwykły. Od kilku miesięcy obserwujemy wzmożony ruch poetycki. Zastanawiamy się, co jest przyczyną? Dlaczego, jeszcze częściej niż poprzednio, nasi klienci sięgają po tę formę wyrazu? Oczywiście możemy przypuszczać, ale na 100% nie wiemy, dlaczego tak się dzieje. Jednak jakakolwiek jest przyczyna, to my się oczywiście cieszymy!

Po pierwsze: treść

Być może czasy takie, że znów warto się zatrzymać, zachwycić drobiazgami, skupić na najważniejszym, dostrzec, uwrażliwić… W każdym razie my cieszymy się ogromnie, gdy możemy wydać kolejny tom wierszy, zadbać o odpowiednie fonty, stworzyć stosowną do oczekiwań oraz treści okładkę. W końcu zlecamy druk, by za czas jakiś wziąć z radością i dumą do rąk efekt końcowy.

I tu musimy się przyznać: czasami mamy problem, by rozstać się z tomikiem, który właśnie powstał. Jest piękny, pełen dobrych, mądrych, czasami wzruszających treści i wspaniale wykonany.

Siostra była tak zaskoczona, że aż zaniemówiła:) Potem było wzruszenie, pierwszym przeczytanym wierszem przez autorkę był wiersz „Dla Córki”.
Autorce głos się załamywał, a córka postanowiła założyć ciemne okulary, żeby nikt nie widział jej łez.

Subtelny w formie tomik wierszy na okrągłe urodziny

Po drugie: zaangażowanie

Śmiemy twierdzić, że doświadczenie w wydawaniu poezji mamy już takie, że wychodzi nam to coraz lepiej, równie dobrze (a może nawet bardziej) jak tym, którzy Wielkich wydają.

Zawsze staramy się cały proces przeprowadzić idealnie! Chcemy bowiem, by nasz Autor lub ktoś, kto postanowił za kogoś opróżnić szufladę, przejrzeć szkolne zeszyty lub stare notesy był zadowolony z decyzji, którą podjął. Miał poczucie, że efekt jest jak z marzeń. Spełnia oczekiwania. Będzie powodem dumy!

I cieszymy się jak dzieci, gdy nadchodzą informacje kolejne o zachwytach, wzruszeniach i radościach!

(…) wiersze dotarły, jestem bardzo zadowolona z efektu końcowego:) Chciałam Paniom bardzo podziękować za współpracę i zaangażowanie przy tworzeniu tego projektu. 

Po trzecie: odwaga

Dzielenie się własną twórczością i przemyśleniami z szerszą publicznością bywa trudne i wymaga odwagi. Jednak za każdym razem przekonujemy się, że warto. Jeszcze nie spotkałyśmy osoby, która byłaby z takiej decyzji niezadowolona lub niemiło zaskoczona tym nietypowym prezentem.
Zatem z ręką na sercu możemy powiedzieć, że WARTO! Naprawdę:)\

Po czwarte: prezent doskonały

Bywa, że długo zastanawiamy się, jaki prezent sprawić komuś z okazji nadchodzącego Jubileuszu. A bywa, że podpowiedź leży w szufladzie, w teczce lub w jakiejś innej skarbnicy. I tak oto zdarza się, że to sam Jubilat niemal przygotował, podał nam na tacy swój prezent, wystarczy sięgnąć, wybrać i skontaktować się z nami.

Gwarantujemy, że zobaczenie własnego nazwiska w indeksach Biblioteki Narodowej jest równie przyjemne jak łyk dobrego wina lub herbaty. I to dzieło będzie spoczywać na tej półce, a być może ktoś po nie sięgnie?

Są też takie osoby, które własne myśli serdecznie ubierają w słowa i taki prezent ofiarowują Bliskiej Osobie. A my pomagamy ten dar oblec w atrakcyjne szaty.

Dwie kolejne odsłony prezentu dla jednej Osoby:) Jako bazę do zaprojektowania okładki wykorzystałyśmy nadesłane zdjęcia.

Po piąte: czego potrzeba by wydać tom/ik poezji?

  1. Telefon lub mail wywiadowczy do bajkopisarek jest dobrym rozwiązaniem. Wspólnie przedyskutujemy wszystkie możliwości, doradzimy, omówimy proces i określimy ramy czasowe.
  2. Wiadomo potrzebne są wiersze 🙂
  3. Ustalimy, uwzględniając liczbę tekstu oraz dodatków (szkiców, rysunków, zdjęć), jaki format będzie najlepszy.
  4. Zostaje jeszcze projekt okładki => wysłuchamy i doradzimy. Niektórzy wolą czystą formę, inni kolaż a inni ilustrację. My możemy zrobić wszystko!
  5. Określamy też nakład. Liczba egzemplarzy ma znaczenie dla ceny.
  6. Uzgadniamy cenę, terminy (ok. 2-3 tygodnie), zasady dostarczenia materiałów i ruszamy do pracy!
  7. A może voucher poetycki? Jeśli nie macie dostępu do tajnych zapisków Jubilatki | Jubilata, a wiecie, że pisze, to można, ustalając z nami szczegóły, zamówić voucher. A następnie ofiarować go w prezencie.

Po szóste: skontaktuj się z nami

Zadzwoń do Agnieszki (512 446 414) lub Kasi (691 712 171) lub napisz: redakcja@bajkopisarze.pl

Nie ma lepszego czasu na wydanie własnej książki niż… teraz!

Rzecz o poezji cz. 1

„Poezja jest niemodna, modne są grube powieści kryminalne, biografie tyranów, amerykańskie filmy i brytyjskie seriale telewizyjne. Polityka jest modna. Moda jest modna. Modne są relacje, niemodna jest substancja. Modne są wąskie spodnie, suknie w kwiaty, perły na ubraniach, czerwone swetry, płaszcze w kratkę, srebrne botki i ozdobne jeansy. Modne są rowery i hulajnogi, maraton i półmaraton, nordic walking, niemodne jest zatrzymanie się pośrodku wiosennej łąki i zamyślenie. Bezruch, mówią lekarze, jest groźny dla zdrowia. Moment zamyślenia jest niebezpieczny dla zdrowia, trzeba biegać, trzeba uciekać przed sobą. „

Adam Zagajewski

fragment przemówienia wygłoszonego
przez poetę w Oviedo, gdy odbierał prestiżową Nagrodę Księżniczki Asturii.

Czy potrafimy się zatrzymać? Zamyślić? Czas zmitrężyć na obserwowaniu kota wylegującego się na parapecie lub na chmury sunące po niebie?

Biegniemy wciąż, wciąż czegoś szukamy, coś zdobywamy. Robimy sto rzeczy naraz, bo szkoda czasu, bo go nie ma, bo nie można się nudzić.

Dawno temu wychowawczyni moich dzieci w przedszkolu powtarzała. Do znudzenia.

– Dajcie się dzieciom ponudzić, bo nuda bywa twórcza, bo biegnąc z przedszkola na tańce, a potem na zajęcia językowe nie mają czasu na uruchomienie wyobraźni, na zauważenie drobiazgów z otaczającego ich świata. Drobiazgów, które konstytuują, umacniają, uczą empatii.

Barbara Szumilewicz, Malarstwo i poezja

I wydawać by się mogło, że faktycznie: pędzimy, biegniemy, ulegamy modom, że szkoda nam czasu na kilka czy kilkanaście wersów, nad którymi trzeba się zatrzymać i zastanowić, bo nic w nich nie jest podane wprost. Nie informują o tym, kto z kim się spotkał, w co ubrał, jaką popełnił gafę lub jaki osiągnął sukces.
Być może faktycznie spora część pędzi, ale są też tacy, którzy się zatrzymują. Co więcej tacy, którzy to zatrzymanie, zamyślenie i zagubienie w chmurach, trawach i przestrzeniach, opisują. Dla siebie, dla K., dla córki, dla wnuka.

W lesie i zagrodzie, na łące i w wodzie


W ciągu ostatnich kilku miesięcy wydałyśmy sporo tomików poezji. Nie są to znani poeci, choć niewątpliwe zasługują na zauważenie. To osoby, które się zatrzymały nad uczuciem do Ukochanej, nad własnym obrazem.
Potrafią dostrzec to, co na pierwszy rzut oka niedostrzegalne.


Zamyśliły nad życiem i jego ulotnością lub odwrotnie nad jego żywiołowością, dynamiką. Piszą starsi, młodsi i najmłodsi a my wydajemy. I staramy się te bardzo osobiste kreacje wydać, jak najpiękniej, bo sztuką jest się zatrzymać i zauważyć, zatrzymać i poczuć, zatrzymać i nauczyć.

Zatem Drodzy Poeci, którzy swoje obserwacje skrywacie pod podwójnym dnem szuflady, wyjmijcie swoją twórczość i uradujcie szersze bądź węższe kręgi odbiorców. Pozwólcie własnym słowom sprawić, że ktoś się zamyśli przez chwilę, zastanowi, pomyśli lub po prostu ucieszy albo wzruszy. Myślę, że mała Zosia, która od swojej Babci otrzymała tomik wierszy z prawdziwą dedykacją dzisiaj cieszy się ogromnie. Za wiele lat będzie to pamiątka, która ją dodatkowo wzruszy i pocieszy. Wywoła uśmiech na twarzy.

Barbara Szumilewicz, Malarstwo i poezja

Podobnie jak wiersze pana Piotra, które zapewne będą wielokrotnie czytane albo obrazy pani Barbary wchodzące w dyskurs ze słowem umieszczonym obok. Nie przechodźmy obojętnie obok słów. Bo często mają głębsze znaczenie.

Z wyczuciem i troską pomagamy Wam wydać Wasze książki.
Możecie do nas napisać redakcja@bajkopisarze.pl lub dzwonić do Agnieszki lub Kasi.

Czy istnieje idealna zabawa urodzinowa?

Nieważne, jak zorganizujecie wspólne spędzanie czasu z rówieśnikami i ważnymi dla nas osobami, zawsze znajdzie się jakaś maruda. Chyba, że…

… zaprosicie Hockiklocki a drewniane gry z całego świata rozruszają każdą imprezę.

Można je zabrać na piknik do parku, rozstawić w ogrodzie lub w pokoju. Dobrać do gustu i wieku solenizanta. Jeśli lubi grać w piłkę weźcie Weykick, jeśli lubi być w ruchu świetny będzie Quoits lub Molkky, jeśli lubi rywalizacją Ladder golf lub Curling. Dobra zabawa dla małych i dużych gwarantowana a przy tym w duchu zero waste.

Dla dorosłych świetnie sprawdzi się bilard łotewski, bilard holenderski lub francuski Le passe trappe. W ten sposób możesz dodać swojej imprezie światowy blask.

Znamy i polecamy Hockiklocki

Życzenia na pierwsze, drugie lub trzecie urodziny

Na roczek maluszek może otrzymać wyjątkową książkę, która opowiada o niezwykłym dniu pierwszych urodzin. Aby jednak ten prezent nabrał indywidualnego charakteru, warto zadbać też o też o własne, osobiste życzenia.

****
Bądź radosna/radosny i świata ciekawa/ciekawy.
Niechaj radość niosą Ci rzeczy wielkie i te najmniejsze.


***
Biegnij przez życie z ciekawością
Łap motyle i mądre myśli.
Ciesz się deszczem i słońcem.
Zadawaj pytania i szukaj własnych odpowiedzi.

****
Żyj tak, aby każdy kolejny dzień był niesamowity i wyjątkowy. Wypełniaj każdą chwilę tak, aby potem wspominać ją z radością. Czerp energię ze słońca, kapiącego deszczu i uśmiechu innych. Szukaj w sobie siły, entuzjazmu i namiętności. Żyj najpiękniej, jak umiesz. Po swojemu.

***
Z okazji urodzin życzę Ci,
By każdy kolejny dzień był piękniejszy od poprzedniego,
By napawał nadzieją, dostarczał pewności.
By uśmiech zawsze na Twej twarzy gościł
A smutki usuwały się w cień.

***
Z okazji … urodzin życzę Ci, byś była/był zawsze tak radosna/radosny jak Twoje lale/misie,
By nie brakowało Ci energii, jak bohaterom Twojej ulubionej bajki [lub tytuł bajki].
Pielęgnuj swoją ciekawość świata. Niech zawsze Ci towarzyszy. Rośnij zdrowo i radośnie!

***
Z okazji Twoich urodzinek
cieszy się sześć małych świnek.
Wylegując się na trawie
myślą tylko o zabawie.
Jednak widząc tort na stole
ślą życzenia Ci wesołe:
baw się dużo, dużo fikaj
dużo śmiej i dużo pytaj!

Pasja i praca czyli książka o dziewczynach jeżdżących na rowerach. Post bardzo osobisty.

Dokładnie rok temu pojawił się w moim domu. Na jego widok wybuchnęłam śmiechem. Wyglądał tak delikatnie i filigranowo, że pierwszą moją myślą było, że TO się pode mną złamie.

Niedługo później poznałam inicjatywę Profidea dla Kobiet. Entuzjazm jej pomysłodawczyni – Tamary – porwałby największego leniwca z kanapy i przekabacił w stylową kolarkę.

I tak oto cały sezon przepedałowałam z Profideą, najpierw w Piątkowe Szosowe Początki, później także w Damskie Poniedziałki, a czasem i w weekendy.

Na rowerze szosowym. Największej niespodziance sezonu.

Przygotowanie tej książki było równie przyjemne, jak tegoroczna przygoda rowerowa w grupie tych fantastycznych dziewczyn.

Zajrzycie do środka i… szykujcie się na kolejny sezon.

 

Autorem zdjęć jest Marek Oberwan
(z wyjątkiem dwóch, mojego na polach (obok podpisu Agnieszka) i tego na ostatniej stronie. Ich autorką jest Anna Tkocz (25×7),
Selekcją zdjęć zajął się Komitet.

Konsultowała Joanna Wapniewska  yhym.STUDIO

Nad wszystkim nieustannie czuwa Tamara.
www.profideadlakobiet.pl
#aktywnaTy

Chcesz zamówić taką publikację? Napisz do Agnieszki: abp@bajkopisarze.pl lub zadzwoń 512 446 414

My, Kobiety Krakowa

Takie książki tworzymy w wydawnictwie bajkopisarze.pl dla dzieci. Dla dorosłych lubimy przygotowywać książki na śluby, rocznice i jubileusze.

Każda książka przygotowana przez bajkopisarze.pl zawiera zdjęcia. Czasem jest ich tylko kilka, a czasami prawie 100.

Każda też zawiera tekst, czasem jest to bajka napisana przez Was, czasami opowiadanie, które piszemy lub personalizujemy.

Projektujemy, ilustrujemy, dodajemy dawkę osobistych uczuć – miłości i czułości.

Drukujemy. Pojedyncze egzemplarze i większe nakłady.

Dlatego każda książka jest jedyna w swoim rodzaju i wyjątkowa. Utrwala opowieść o życiu Maćka, Amelki czy Krzysia. Jest pamiątką dla Twojej przyjaciółki, Twojego mężczyzny lub dziecka.

Takie książki tworzymy w wydawnictwie bajkopisarze.pl, bo wierzymy, że książki zmieniają ludzi.

Chcesz ubrać swój pomysł w słowa? pragniesz wydać wspomnienia? szukasz wyjątkowego personalizowanego prezentu dla ukochanej osoby?

Skontaktuj się z nami, a my przygotujemy dla Ciebie każdą książkę.

 Zadzwoń do Agnieszki lub do Kasi
email: redakcja@bajkopisarze.pl

to jest mowa windowa lub jak ktoś woli mowa mocy z okazji wernisażu fotografii Kobiety Krakowa w Hevre w dn. 3 października 2019 r. 

Mowa windowa na żywo

Pomysł na prezent – dla dziecka i dorosłego

nasza personalizowana książka

nie jest artykułem pierwszej potrzeby
nie zwiera wskazówek jak żyć, jak zarobić milion,
nie oferuje prostych recept ani przepisów kulinarnych
nie daje jednoznacznych odpowiedzi
nie pomoże w trafieniu do najbliższej pizzerii

w zasadzie trudno udowodnić jej wpływ na zdrowie 

a mimo to Obdarowany otrzymuje w prezencie chwilę zachwytu i wzruszenia zapisaną na najtrwalszym, jaki dotąd wynaleziono nośniku, papierze
może do niej wracać wiele razy, gdy nie wierzy w siebie, gdy poszukuje siły, gdy  potrzebuje czułości

zadzwoń  +48 512 446 414
lub napisz: redakcja@bajkopisarze.pl
Doradzimy!

Zajrzyj też do naszego sklepu z personalizowanymi prezentami

wyjątkowy i oryginalnym prezent
pomysł na prezent personalizowana książka

Prezent na roczek – personalizowana pamiątka na całe życie

Pierwsze urodziny to czas niezwykły dla wszystkich.
Dla Rodziców, którzy od jakiegoś już czasu skrzętnie odnotowują w pamięci, notesie i na zdjęciach te „pierwsze razy”.
Mi szczególnie zapadły w pamięć pierwsze samodzielne kroki mojej córki. Gdy odkryła, że przy łóżeczku wstaje się znakomicie i stamtąd rusza na wyprawę, poświęciła cały wieczór na nieustanne powtarzanie procedury: złapać pion z pomocą szczebelków, ruszyć przed siebie, przejść ile się da, a potem a czworakach do łóżeczka. Ten upór i konsekwencja w działaniu zostały jej do dzisiaj.
To dzień ważny też dla Dziadków, bo ich pierwszy czy kolejny wnuk lub wnuczka przebrnęli przez okres niemowlęctwa i już można się z nimi komunikować, pokazać na spacerze pszczołę lub konia albo spędzić mile czas na godzinnym obserwowaniu pracującej koparki:) Bezcenny jest uśmiech i zachwyt w oczach dziecka.
I jest ważny dla samej Jubilatki czy Jubilata: bo to ich dzień, ich goście i ich pierwsza świeczka na torcie, którą z takim zapamiętaniem trzeba po wielokroć zdmuchiwać. Bo kto powiedział, że należy zdmuchnąć tylko raz?
Zatem czas to niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju i warto go zapamiętać. My polecamy zamknąć wspomnienia w książce. Pierwszej. Na urodziny!

co polecacie na roczek
Nasza książka personalizowana – prezent na pierwsze urodziny Jasia (wydruk na tekturze). Przygotowujemy ją także w wersji dla dziewczynki.  ZAMÓW w sklepie booksle.pl

dziecko bohaterem swojej książki
Zdjęcie Jubilata może się pojawić aż 5 razy w książce. Za każdy razem inne lub to samo.

pamiątka pierwszych urodzin
pierwsze strony książki z okazji pierwszych urodzin

Roczek to wielkie przeżycie dla rodziców
Rodzice Jubilata także mogą być na zdjęciu. I rodzeństwo. I babcie.

wszyscy wiedzieli o urodzinach Twojego dziecka, niech ono także wie, kiedy sięgnie po tę książkę już jako dorosły

tort dla roczniaka
książki oczywiście są najlepszym prezentem dla dziecka

podaruj dziecku książką na roczek
tort na roczek powinien smakować Jubilatowi – może być taki jak ten narysowany

Do zamówienia w naszym sklepie booksle.pl