Szczypta fantazji czy rzetelna wiedza? – konkurs na eprzewodniki po zamkach Małopolski

Pani Kazimiera jest babcią Filipka. Swoje opowieści, dzięki którym daje nam szansę poznać znane i nieznane, czasem wymyślone, legendy związane z zamkami Małopolski, pisze wierszem. Nas szczególnie zafascynowała determinacja, z jaką postanowiła się nauczyć tworzenia wirtualnych eprzewodników.
Klaudia i Magda są niepełnosprawne. W tworzeniu przewodników dziewczynkom pomagali rodzice i nauczycielki. Ich opowieści, ilustrowane własnymi pracami i zdjęciami, są autentyczne i wzruszające. Monika i Janek są nastolatkami, podeszli do eprzewodnika, jak na swój wiek profesjonalnie – przytoczyli fakty, prawie historyczne. Ubarwili swe prace ilustracjami Anny Kaszuby-Dębskiej oraz zdjęciami.
grafika1
Konkurs na stworzenie eprzewodnika po zamkach Małopolski wymaga od uczestnika rzetelnego przygotowania albo.. szczypty fantazji. Eprzewodnik może przecież zwierać osobiste wspomnienia z wędrówki z teatrem kukiełkowym, którego przedstawienia odbywały się na dziedzińcu zamku w Niedzicy, czy też opis „prawdziwego” spotkania z Białą Damą na zamku w Korzkwi. Przecież każdy zamek ma jakąś białą damę, a w najgorszym przypadku zwykłego ducha.

Szukajcie i wydobywajcie tajemnice naszych zamków. Być może przy okazji znajdziecie jakiś „skarb”? Teraz jest na nie wielka moda! A więc do dzieła!

Konkurs trwa do 10 października 2015 r. Uczestnikami mogą być dosłownie wszyscy, można przystąpić do tworzenia przewodnika indywidualnie lub grupowo. Organizator– Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Tęcza” zapewnia fantastyczne nagrody. A są to: kolorowe zegarki, gry planszowe i układanki, mnóstwo książek dla uczestników w każdym wieku, wydruki własnych eprzewodników oraz gadżety od zamków małopolskich. Rozdanie nagród odbędzie się w trakcie 19 Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

http://www.stowarzyszenietecza.org/
http://www.bajkopisarze.pl/zamkimalopolski

Legendy zamków Małopolski w aplikacji bajkopisarze.pl

Można pisać wierszem, prozą, wykorzystując własne zdjęcia lub ilustracje stworzone przez Annę Kaszubę-Dębską. Tak powstają konkursowe eprzewodniki o znanych i nieznanych legendach związanych z zamkami Małopolski.

Książka powstała w ramach konkursu na eprzewodniki po zamkach Małopolski. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn Małopolska Gościnna.

Poznaj zamki Małopolski. Konkurs na eprzewodniki.

Czas wakacji sprzyja baczniejszemu przyglądaniu się otaczającemu światu. To, zależnie od potrzeb, czas podróżowania, zwiedzania i kontemplacji. Jednym z charakterystycznych elementów krajobrazu Małopolski są zamki i pałace. Do poznania ich ciekawej historii i zobaczenia obiektów „na żywo” zaprasza Stowarzyszenie Tęcza oraz portal bajkopisarze.pl, jednocześnie zachęcając do wzięcia udziału w konkursie na zamkowy e-przewodnik. Będzie miał formę wirtualnej książki, przygotowanej i udostępnionej w sieci.

Zamki Małopolski kuszą bogactwem legend i tajemnic; część z nich jest powszechnie znana, część pozostała jeszcze do odkrycia. Warto próbować, zwłaszcza, gdy miejsca i ich historię można odkrywać na różne sposoby.

rys. Anna Kaszuba-Dębska, zdjęcia: wikipedia
rys. Anna Kaszuba-Dębska, zdjęcia: Wikipedia

Można spakować plecak i spontanicznie wyruszyć na wyprawę, licząc na spotkanie Wielkiej Przygody. Można też pieczołowicie zaplanować trasę wędrówki, zapoznać się uprzednio z historią zamku czy też jego mieszkańców (obecnych i historycznych).

Można również odbyć podróż nie wychodząc z domu: pospacerować wirtualnymi ścieżkami na ekranie komputera, obejrzeć zdjęcia eksponatów, podziwiać otoczenie.

Własne spostrzeżenia i emocje warto zamknąć w formie przewodnika. Teksty łączyć z ze zdjęciami, przepięknymi ilustracjami wykonanymi przez Annę Kaszubę-Dębską czy rysunkami. Może zachęcimy kogoś do poznania losów zamku czy jego bohaterów?

Na autorów najciekawszych prac, czekają atrakcyjne nagrody, takie jak edukacyjne gry i układanki, wydruki własnych eprzewodników, kolorowe zegarki oraz dużo, dużo książek.

Szczegółowe informacje o konkursie