Dlaczego należy zacząć pisać pandemiczny dziennik

17 marca zanotowałam w notesie: Dzisiaj jest cicho. Przestały latać samoloty nad naszym domem. W pierwszej chwili nikt nie usłyszał tej ciszy. Nawał myśli, obaw i lęków rozbrzmiewał w głowach donośniej niż pomruki samolotów przelatujących nad naszymi głowami.

Nie ma chyba lepszego momentu aby zacząć pisać dziennik. Nazwij go jak chcesz: Dziennik Koronawirusa, Pamiętnik z Czasów Zarazy, Kronika Zdalnej Koronopracy, Rejestr Codziennych Zdarzeń, Notatki z Pandemicznych Spotkań, itd.

pusty notes kusi…

Dodatkowym argumentem w podjęciu tej decyzji, może być chęć edukacji przyszłych pokoleń. Albo mniej banalnie. Pisanie pozwoli zrzucić ciężar codzienności, uspokoić gonitwę myśli, wyartykułować obawy. Twoje myśli i uczucia im towarzyszące, przelane na papier (do pliku tekstowego) pomogą nadać sens temu, co się dzieje.

Nawet jeżeli wydaje Ci się, że to czego doświadczasz i co czujesz nie jest ważne, to nie masz racji.

Cokolwiek napiszesz w czasie pandemii jest ważne. Jeżeli nie dla ogółu ludzkości, to dla Ciebie i Twoich najbliższych.

Być może wydaje Ci się, że relacja zwykłego człowieka jest mniej istotna niż wymiana zdań pomiędzy politykami. Nie wiesz przecież, jak pojedyncza, spisana historia może wpłynąć na przyszłe pokolenia i być źródłem wiedzy o świecie, który trwał wiosną 2020 roku.

Wciąż masz wątpliwości? Pomyśl o Annie Frank i jej zapiskach z codzienności.

To co? Piszemy?

Rzecz o poezji

“Poezja jest niemodna, modne są grube powieści kryminalne, biografie tyranów, amerykańskie filmy i brytyjskie seriale telewizyjne. Polityka jest modna. Moda jest modna. Modne są relacje, niemodna jest substancja. Modne są wąskie spodnie, suknie w kwiaty, perły na ubraniach, czerwone swetry, płaszcze w kratkę, srebrne botki i ozdobne jeansy. Modne są rowery i hulajnogi, maraton i półmaraton, nordic walking, niemodne jest zatrzymanie się pośrodku wiosennej łąki i zamyślenie. Bezruch, mówią lekarze, jest groźny dla zdrowia. Moment zamyślenia jest niebezpieczny dla zdrowia, trzeba biegać, trzeba uciekać przed sobą. “

Adam Zagajewski, fragment przemówienia wygłoszonego
przez poetę w Oviedo, gdy odbierał prestiżową Nagrodę Księżniczki Asturii.

Czy potrafimy się zatrzymać? Zamyślić? Czas zmitrężyć na patrzeniu na kota wylegującego się na parapecie lub na chmury sunące po niebie?

Biegniemy wciąż, wciąż czegoś szukamy, coś zdobywamy. Robimy sto rzeczy naraz, bo szkoda czasu, bo go nie ma, bo nie można się nudzić.

Dawno temu wychowawczyni moich dzieci w przedszkolu powtarzała. Do znudzenia.
– Dajcie się dzieciom ponudzić, bo nuda bywa twórcza, bo biegnąc z przedszkola na tańce, a potem na zajęcia językowe nie mają czasu na uruchomienie wyobraźni, na zauważenie drobiazgów z otaczającego ich świata. Drobiazgów, które konstytuują, umacniają, uczą empatii.

Barbara Szumilewicz, Malarstwo i poezja

I wydawać by się mogło, że faktycznie: pędzimy, biegniemy, ulegamy modom, że szkoda nam czasu na kilka czy kilkanaście wersów, nad którymi trzeba się zatrzymać i zastanowić, bo nic w nich nie jest podane wprost. Nie informują o tym, kto z kim się spotkał, w co ubrał, jaką popełnił gafę lub jaki osiągnął sukces.
Być może faktycznie spora część pędzi, ale są też tacy, którzy się zatrzymują. Co więcej tacy, którzy to zatrzymanie, zamyślenie i zagubienie w chmurach, trawach i przestrzeniach, opisują. Dla siebie, dla K., dla córki, dla wnuka.

W lesie i zagrodzie, na łące i w wodzie


W ciągu ostatnich kilku miesięcy wydałyśmy sporo tomików poezji. Nie są to znani poeci, choć niewątpliwe zasługują na zauważenie. To osoby, które się zatrzymały nad uczuciem do Ukochanej, nad własnym obrazem.
Potrafią dostrzec to, co na pierwszy rzut oka niedostrzegalne.


Zamyśliły nad życiem i jego ulotnością lub odwrotnie nad jego żywiołowością, dynamiką. Piszą starci, młodsi i najmłodsi a my wydajemy. I staramy się te bardzo osobiste kreacje wydać, jak najpiękniej, bo sztuką jest się zatrzymać i zauważyć, zatrzymać i poczuć, zatrzymać i nauczyć.

Zatem Drodzy Poeci, którzy swoje obserwacje skrywacie pod podwójnym dnem szuflady, wyjmijcie swoją twórczość i uradujcie szersze bądź węższe kręgi odbiorców. Pozwólcie własnym słowom sprawić, że ktoś się zamyśli przez chwilę, zastanowi, pomyśli lub po prostu ucieszy albo wzruszy. Myślę, że mała Zosia, która od swojej Babci otrzymała tomik wierszy z prawdziwą dedykacją dzisiaj cieszy się ogromnie. Za wiele lat będzie to pamiątka, która ją dodatkowo wzruszy i pocieszy. Wywoła uśmiech na twarzy.

Barbara Szumilewicz, Malarstwo i poezja

Podobnie jak wiersze pana Piotra, które zapewne będą wielokrotnie czytane albo obrazy pani Barbary dyskutujące ze słowem umieszczonym obok. Nie przechodźmy obojętnie obok słów. Bo często mają głębsze znaczenie.

Z wyczuciem i troską pomagamy Wam wydać Wasze książki.
Możecie do nas napisać redakcja@bajkopisarze.pl lub dzwonić do Agnieszki lub Kasi.

Prezenty za wypełnienie ankiety

Zapraszamy naszych klientów oraz tych, którzy dopiero się zastanawiają czy zamówić personalizowaną książkę na prezent do wypełnienia ankiet. Zajmie 2-3 minuty. W zamian odwdzięczamy się książkami, kodem rabatowym oraz darmowymi audiobookami.

Chcecie nam pomóc? Żeby nasze książki były jeszcze lepsze?

Mamy ich dwie.

Dla naszych klientów KLIKNIJ (edit: ankieta nieaktywna)

Dla tych, co chcą zostać naszymi klientami PRZEJDŹ DO ANKIETY ( edit: ankieta nieaktywna )

Projekt dofinansowany w ramach poddziałania 2.3.5. Design dla przedsiębiorców Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 Bajkopisarze.pl s.c.realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich Aplikacja do personalizowania szablonów książek oraz innych publikacji online.

UWAGA: kody ważne są do 31 grudnia 2019 roku

Szczypta fantazji czy rzetelna wiedza? – konkurs na eprzewodniki po zamkach Małopolski

Pani Kazimiera jest babcią Filipka. Swoje opowieści, dzięki którym daje nam szansę poznać znane i nieznane, czasem wymyślone, legendy związane z zamkami Małopolski, pisze wierszem. Nas szczególnie zafascynowała determinacja, z jaką postanowiła się nauczyć tworzenia wirtualnych eprzewodników.
Klaudia i Magda są niepełnosprawne. W tworzeniu przewodników dziewczynkom pomagali rodzice i nauczycielki. Ich opowieści, ilustrowane własnymi pracami i zdjęciami, są autentyczne i wzruszające. Monika i Janek są nastolatkami, podeszli do eprzewodnika, jak na swój wiek profesjonalnie – przytoczyli fakty, prawie historyczne. Ubarwili swe prace ilustracjami Anny Kaszuby-Dębskiej oraz zdjęciami.
grafika1
Konkurs na stworzenie eprzewodnika po zamkach Małopolski wymaga od uczestnika rzetelnego przygotowania albo.. szczypty fantazji. Eprzewodnik może przecież zwierać osobiste wspomnienia z wędrówki z teatrem kukiełkowym, którego przedstawienia odbywały się na dziedzińcu zamku w Niedzicy, czy też opis „prawdziwego” spotkania z Białą Damą na zamku w Korzkwi. Przecież każdy zamek ma jakąś białą damę, a w najgorszym przypadku zwykłego ducha.

Szukajcie i wydobywajcie tajemnice naszych zamków. Być może przy okazji znajdziecie jakiś „skarb”? Teraz jest na nie wielka moda! A więc do dzieła!

Konkurs trwa do 10 października 2015 r. Uczestnikami mogą być dosłownie wszyscy, można przystąpić do tworzenia przewodnika indywidualnie lub grupowo. Organizator– Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Tęcza” zapewnia fantastyczne nagrody. A są to: kolorowe zegarki, gry planszowe i układanki, mnóstwo książek dla uczestników w każdym wieku, wydruki własnych eprzewodników oraz gadżety od zamków małopolskich. Rozdanie nagród odbędzie się w trakcie 19 Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

http://www.stowarzyszenietecza.org/
http://www.bajkopisarze.pl/zamkimalopolski

Legendy zamków Małopolski w aplikacji bajkopisarze.pl

Można pisać wierszem, prozą, wykorzystując własne zdjęcia lub ilustracje stworzone przez Annę Kaszubę-Dębską. Tak powstają konkursowe eprzewodniki o znanych i nieznanych legendach związanych z zamkami Małopolski.

Książka powstała w ramach konkursu na eprzewodniki po zamkach Małopolski. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn Małopolska Gościnna.

Sklep w nowej odsłonie

Upał wprawdzie nie zelżał, ale bajkopisarskie wakacje się skończyły.

Od powiedziałku wystartowaliśmy z nowym sklepem.

booksle

Mamy nadzieję, że układ jest czytelny, a zamawianie prostsze i wygodniejsze. Jeśli jednak macie uwagi, sugestie i propozycje, czekamy na nie. Do kontaktu można wykorzystać naszą nową zakładkę o wiele mówiącej nazwie KONTAKT.

zakladka kontakt

Nagroda za pierwsze zamówienie została juz rozdana, ale wkrótce wymyślimy coś nowego. Warto do nas zaglądać:)

Wakacyjna przerwa

Z uwagi na prace nad nową odsłoną naszego sklepu ogłaszamy wakacyjna przerwę. W dniach od 19 lipca do 30 lipca nie będziemy realizować zamówień.

Będziemy też odpoczywać i gromadzić nowe pomysły. Wrócimy z początkiem sierpnia z nowymi siłami i – UWAGA – z nowym sklepem.

Zapraszamy ponownie 30 lipca! Na pierwszego klienta czekać będzie bardzo miła niespodzianka.

 

Poznaj zamki Małopolski. Konkurs na eprzewodniki.

Czas wakacji sprzyja baczniejszemu przyglądaniu się otaczającemu światu. To, zależnie od potrzeb, czas podróżowania, zwiedzania i kontemplacji. Jednym z charakterystycznych elementów krajobrazu Małopolski są zamki i pałace. Do poznania ich ciekawej historii i zobaczenia obiektów „na żywo” zaprasza Stowarzyszenie Tęcza oraz portal bajkopisarze.pl, jednocześnie zachęcając do wzięcia udziału w konkursie na zamkowy e-przewodnik. Będzie miał formę wirtualnej książki, przygotowanej i udostępnionej w sieci.

Zamki Małopolski kuszą bogactwem legend i tajemnic; część z nich jest powszechnie znana, część pozostała jeszcze do odkrycia. Warto próbować, zwłaszcza, gdy miejsca i ich historię można odkrywać na różne sposoby.

rys. Anna Kaszuba-Dębska, zdjęcia: wikipedia
rys. Anna Kaszuba-Dębska, zdjęcia: Wikipedia

Można spakować plecak i spontanicznie wyruszyć na wyprawę, licząc na spotkanie Wielkiej Przygody. Można też pieczołowicie zaplanować trasę wędrówki, zapoznać się uprzednio z historią zamku czy też jego mieszkańców (obecnych i historycznych).

Można również odbyć podróż nie wychodząc z domu: pospacerować wirtualnymi ścieżkami na ekranie komputera, obejrzeć zdjęcia eksponatów, podziwiać otoczenie.

Własne spostrzeżenia i emocje warto zamknąć w formie przewodnika. Teksty łączyć z ze zdjęciami, przepięknymi ilustracjami wykonanymi przez Annę Kaszubę-Dębską czy rysunkami. Może zachęcimy kogoś do poznania losów zamku czy jego bohaterów?

Na autorów najciekawszych prac, czekają atrakcyjne nagrody, takie jak edukacyjne gry i układanki, wydruki własnych eprzewodników, kolorowe zegarki oraz dużo, dużo książek.

Szczegółowe informacje o konkursie