Konkurs Honor i poświęcenie. Czego możemy się nauczyć od patriotów z okresu I wojny światowej.

W ramach obchodów 100-lecia I wojny światowej zapraszamy szkoły podstawowe (w szczególności klasy 5-6) oraz gimnazjalne z Małopolski do udziału w konkursie. Inspirowani postaciami historycznymi, szukamy postaw patriotycznych, które sprawdzą się dzisiaj i w przyszłości.

W końcu 100-lecie I wojny światowej nie musi być rocznicą do odhaczenia. Może być okazją do refleksji na temat patriotyzmu, dyskusji w gronie rówieśników, rozmowy ze starszymi członkami rodziny i wspólnego przeszukiwania domowych archiwów.

Dla nauczycieli przygotowaliśmy scenariusz zajęć do wykorzystania w trakcie lekcji historii, godziny wychowawczej lub j. polskiego.

Dla dzieci i młodzieży została przygotowana książka poświęcona 8 postaciom z okresu Wielkiej Wojny. Wybraliśmy postaci znane oraz mniej znane, a wśród nich są:
1. Jurek Bitschan – obrońca Lwowa,
2. Jadwiga Dziubińska – twórca programu nauczania Uniwersytetów Ludowych,
3. Maria Rodziewiczówna – pisarka, w czasie Wielkiej Wojny organizowała pomoc dla wojska i cywili,
4. Ignacy Jan Paderewski – pianista i ambasador wolnej Polski,
5. Wanda Gertz – kobieta-żołnierz,
6. Antoni Jabłoński – żołnierz z Siódemki Beliny,
7. Franciszek Stefczyk – twórca Kas Spółdzielczych,
8. Janusz Jędrzejewicz – piłsudczyk, reformator edukacji.

Uczestnik konkursu może wybrać dowolną postać z okresu Wielkiej Wojny, np. jedną z wyżej wymienionej książki.  Można korzystać również z historii rodzinnych lub lokalnych (powiązanych z miejscem zamieszkania) z okresu I wojny światowej lub związanych odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Praca konkursowa może mieć następujący kształt:
1. dowolna forma literacka, np. list, opowiadanie, artykuł, reportaż, blog/pamiętnik (objętość min. 2000 znaków,czcionka Arial 11, pojedyncza interlinia);
2. prezentacja multimedialna;
3. aplikacja książkowej stworzona/spresonalizowana w portalu www.bajkopisarze.pl.

Należy ją przesłać na adres konkurs@bajkopisarze.pl w terminie do 17 października.
Nagrodami w konkursie są książki. Uroczysta gala rozdania dyplomów oraz nagród nastąpi na stoisku Cafe Szafe w trakcie 18 Targów Książki w Krakowie w dniach 23-26 października 2014 r.

Regulamin do pobrania

 

 

O

Przygotowujemy i wydajemy personalizowane albumy na rozmaite życiowe okazje, od narodzin, poprzez kolejne urodziny, ślub i rocznice, a także zakończenie roku szkolnego czy też przedszkolnej edukacji. Serwis zawiera aplikację udostępniającą nasze książki w postaci szablonów wymagających uzupełnienia. W każdym szablonie jest przeznaczony do personalizacji tekst (np. opowiadanie), miejsce na zdjęcia oraz życzenia. Przed wydrukiem można zobaczyć ostateczną wersję książki. A jeżeli nie masz czasu, to my przygotujemy książkę specjalnie dla Ciebie.